Energinisgerimas.lt – Energiniai, energetiniai gėrimai

Energiniai, energetiniai gėrimai. Lietuvoje parduodami energetiniai gėrimai, kokteiliai su energetiniais gėrimais.

Populiariausias energinis gėrimas

Energinisgerimas.lt puslapyje buvo vykdoma apklausa, kurios metu lankytojai balsavo už jų mėgstamiausius energinius gėrimus. Pasibaigus apklausai galime apibendrinti rezultatus ir paminėti populiariausius energinius gėrimus už kuriuos balsavo mūsų lankytojai.

Pirmąją vietą užėmėMonster energinis gėrimas
Antroji vieta atitekoRed Bull
Trečioji vietaBattery energinis gėrimas

Kviečiame dalyvauti naujoje apklausoje ir atsakyti kaip dažnai geriate energinius gėrimus.

Mitai ir faktai apie energinius gėrimus

Mitas Nr. 1 – Vienoje energinio gėrimo skardinėje yra 5-6 kavos puodelių kofeino dozė. Iš tikrųjų viename kavos puodelyje yra maždaug 80-130 mg (550-850mg/1000ml) kofeino. Vienoje skardinėje energinio gėrimo yra maždaug 80 mg (320mg/1000ml) kofeino. Taigi iš tiesų energinio gėrimo skardinėje esantis kofeino kiekis prilygsta puodeliui kavos. Per dieną suaugusiam žmogui rekomenduojama neviršyti 400mg kofeino dozės.

Mitas Nr. 2 – Energiniai gėrimai padeda sumažinti pagyrių simptomus. Viskas priklauso nuo žmogaus organizmo, vienam gali padėti arbata, kitam mineralinis vanduo, trečiam aspirino tabletė. Energiniai gėrimai kaip ir kava turi daug kofeino, o kofeinas, beje kaip ir alkoholiniai gėrimai, dehidratuoja mūsų kūną. Taigi pagyrių metu geriant energinius gėrimus ar kavą siūlome nepamiršti ir puodelio vandens.

Mitas Nr. 3 – Energiniai gėrimai yra uždrausti kitose Europos šalyse. Iš tiesų daugumoje Europos šalių energiniai gėrimai nėra uždrausti, tiesiog kai kur taikomi apribojimai. Didžiojoje Britanijoje atlikus tyrimus buvo nuspręsta įspėti apie galimą žalą vaikams ir besilaukiančioms moterims. Latvijoje nuo 2012 metų energiniai gėrimai parduodami tik sulaukusiems 18-os metų. Kai kuriose šalyse taikomi maksimalaus kofeino kiekio apribojimai. Red Bull energiniais gėrimai neleidžiama prekiauti Prancuzijoje.

Mitas Nr. 4 – Energiniai gėrimai degina kalogijas. Iš tikrųjų energinis gėrimas tiesiog greitai suteikia energijos ir išgėrus jo prieš treniruote jūsų treniruotė bus efektyvesnė.

Energetinių gėrimų žala

Energetiniai gėrimai rinkoje pasirodė  maždaug apie 2000-uosius, tačiau juos spėjo pamėgti nemaža vartotojų dalis. Ypatingai šiuos gėrimus pamėgo jaunimas: mokantis, sesijų metu, sportuojant, vakarėliuose vartojami kartu su alkoholiu.

Kai kuriose užsienio šalyse energetiniai gėrimai yra uždrausti. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose vaikams iki aštuoniolikos metų energetiniai gėrimai yra neparduodami. Norvegijoje, Danijoje ir Prancūzijoje jais prekiaujama tik vaistinėse. O Lietuvoje šių gėrimų bet kuriame prekybos centre gali nusipirkti ir vaikas.

Į energetinių gėrimų sudėtį įeina tonizuojančioji medžiaga – kofeinas. Jo taip pat yra kavoje ir arbatoje. Tačiau energetiniuose gėrimuose kofeino yra keletą kartų daugiau. Šie gėrimai yra labai žalingi augančiam organizmui, tai yra vaikams ir paaugliams, nes kofeinas kaip ir bet kuri stimuliuojanti medžiaga sekina nervų sistemą, iš organizmo „išstumia“ kalcį ir geležį, kurie taip reikalingi augančiam žmogui.

Energetiniai gėrimai nėra natūralūs, prisotinti angliarūgšte, todėl turi daug neigiamo poveikio vaiko organizmui. Angliarūgštė dirgina ir nepalankiai veikia skrandį ir visą virškinimo sistemą. O gazuotuose gėrimuose esantys konservantai, dažikliai, saldikliai bei kofeinas gali sukelti alerginius susirgimus, vėžį.

Pasilinksminimų metu jauni žmonės dažnai energetinius gėrimus vartoja kartu su alkoholiu, nes vyrauja nuomonė, kad šie gėrimai padeda sumažinti alkoholio sukeltą mieguistumą bei suteikia energijos linksmintis visą naktį. Tačiau tyrimai rodo, kad vartojant alkoholį su energetiniais gėrimais jo galima suvartoti daugiau, nes žmogus nesijaučia toks apsvaigęs, koks yra iš tikrųjų. O tai didina alkoholio perdozavimo ir nelaimingų atsitikimų riziką.

Teigti, kad energetiniai gėrimai patys teikia energijos, yra neteisinga. Skardinė – tai lyg raktas, atveriantis duris į organizmo energijos rezervus. Kitaip tariant, energetinis gėrimas ne suteikia energijos, o padeda ją išsiurbti iš organizmo. Šiuose gėrimuose esančios medžiagos veikia vampyro principu. Jos energiją ima iš mūsų pačių organizme esančių energijos atsargų. Tai nėra gerai, nes energijos atsargų nėra daug ir, kurį laiką pavartojus energetinių gėrimų, jos visiškai išsenka. Tada žmogus jaučia nuovargį, susierzinimą, jį kankina nemiga, o vėliau gali išsivystyti ir depresija. Tada vėl atsiranda poreikis papildyti energijos, taip išsivysto priklausomybė šiam gėrimui.

Energetinių gėrimų vartoti negalima nėščioms moterims, vaikams, paaugliams, pagyvenusiems asmenims, asmenims su padidintu kraujospūdžiu, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sergantiems glaukoma, miego sutrikimais, padidėjusiu jautrumu kofeinui.

Šaltinis: zebra.lt